Witamy w pierwszej części naszego wpisu o instalacjach elektrycznych w domu jednorodzinnym. Co warto zrobić w domu, wykonując instalacje elektryczne? Jak zaprojektować instalacje, żeby dom służył nam przez lata? Przeczytaj nasze porady dotyczące elektryki, żeby w rok po ukończeniu budowy nie kuć w ścianach!
Za właściwy projekt elektryki odpowiedzialny jest oczywiście elektryk z uprawnieniami… Naszym zdaniem jednak warto przygotować się przed spotkaniem i mieć świadomość, o czym warto pamiętać. Jakie są możliwości i z których chciałbyś skorzystać? To ważne, by powiedzieć projektantowi o swoich preferencjach. Masz wówczas pewność otrzymania projektu „szytego na miarę”.
Przede wszystkim pamiętaj o tym, że czasy, gdy na pomieszczenie projektowane było 1 światło górne, bezpowrotnie minęły. Projektując oświetlenie pamiętaj o rozmieszczeniu warstwowym, przestrzennym – ujmuje ono różne poziomy, tworzy trójwymiarową przestrzeń.
Mamy więc oświetlenie:
Jeśli chodzi o lokalizację łączników, jest to kwestia bardzo indywidualna. My lubimy wysokość ich lokalizacji ok. 110-120 cm od podłogi, dzięki czemu każdy domownik bezproblemowo włączy światło. Przemawia przez nas czysta wygoda… Włączanie światła dwulatkowi samodzielnie korzystającemu z łazienki za każdym razem? Nie, dziękuję ????
Tematy projektu oświetlenia i gniazdek w konkretnych pomieszczeniach są na tyle rozległe, że zdecydowaliśmy się zrobić wkrótce kolejne wpisy szczegółowo opisujące te kwestie.
O czym pamiętać projektując gniazdka? Zastanów się z ilu i jakich sprzętów korzystasz na co dzień w danym pomieszczeniu.
W kuchni to nie tylko gniazdka pod lodówkę, mikrofalówkę, płytę grzewczą, piekarnik i okap. To także gniazdko do ładowania telefonu lub laptopa i dodatkowe gniazda przy wyspie. To gniazdka na sprzęty: czajnik, ekspres, blender, robot kuchenny, sokowirówka…
W łazience pamiętaj o gniazdkach na szczoteczki elektryczne, maszynki do golenia, suszarki, lokówki, prostownice. Jeśli w łazience ma znajdować się także pralka lub suszarka – uwzględnij to.
W salonie gniazdka koniecznie muszą znaleźć się oczywiście w strefie TV, a także przy kanapie, fotelu. Pomyśl, gdzie planujesz ładować swój telefon, laptopa? Czy planujesz ustawić dodatkowe oświetlenie? Gdzie będzie stała choinka? Warto już teraz zaplanować dodatkowe gniazdka na wpięcie ładowarek i światełek, by uniknąć potem nieestetycznych przedłużaczy.
Twoje okna lub drzwi mają wmontowane kontaktrony? Pamiętaj o doprowadzeniu do nich okablowania. Zastanów się, gdzie ma być zamontowany dzwonek do drzwi wejściowych oraz jego sygnał dźwiękowy. Także wszelkie sterowniki, np. dla ogrzewania czy rekuperacji wymagają doprowadzenia zasilania.
Dodatkowo pamiętaj o stacji dokującej dla odkurzacza, zasilaniu routera, oświetleniu szaf. Czy będziesz miał strych? Koniecznie zaplanuj tam oświetlenie i ewentualne gniazda.
Jeśli chcesz, by Twój dom miał system alarmowy, wiedz, że łatwiej poprowadzić okablowanie w trakcie budowy. Skontaktuj się z firmą wykonującą systemy alarmowe w budynkach, by uzyskać informację, gdzie należy zlokalizować kamery czy czujniki ruchu oraz panel sterowania.
Jeśli planujesz rolety sterowane elektrycznie – powiedz o tym elektrykowi. Warto także pamiętać o elektrycznych zewnętrznych roletach dla okien dachowych. Skutecznie chronią przed upałami i zaciemniają pomieszczenia. Często mają wbudowane własne zasilanie solarne, ale nie jest to norma dla każdego modelu.
Zadbaj o doprowadzenie okablowania sieci LAN do pomieszczeń, w których na co dzień potrzebny będzie stabilny i szybki internet, np. salon, gabinet lub miejsca pracy przy komputerze dzieci.
Garaż i kotłownia to centrum dowodzenia domu. W kotłowni znajduje się już nie tylko kocioł, ale często także elementy instalacji pompy ciepła, rekuperacji, ogrzewania podłogowego, itp. Tu też schodzą się wszystkie przewody rozprowadzone po domu – na zdjęciu poniżej widać je, zanim zostaną przyłączone w skrzynce rozdzielczej.
Pamiętaj o gniazdku na suficie zasilającym bramę garażową, a także o gnieździe siłowym pod stację ładowania pojazdu. Do majsterkowania przyda się kilka gniazdek pod wszelkie sprzęty typu szlifierka itp. oraz przynajmniej jedno gniazdo siłowe dla urządzeń wymagających większej mocy. Przydatne będą także dodatkowe gniazda dla sprzętów wymagających ładowania.
W zależności od instalacji, które masz w domu, w kotłowni potrzebujesz miejsc do podłączenia wszelkich urządzeń. Nie zapomnij o zasileniu rekuperatora i urządzeń towarzyszących, przewodzie do podłączenia kotła lub pompy ciepła. Jeśli Twoje urządzenia (kocioł, rekuperator, pompa) mogą być obsługiwane zdalnie, warto doprowadzić kabel od internetu.
Projektując dekoracyjne oświetlenie zewnętrzne, pamiętaj o funkcjonalnym oświetleniu tarasu oraz strefy wejściowej. Zaplanuj gniazda zewnętrzne np. na modne ostatnio światełka tarasowe lub podłączenie zasilacza laptopa czy projektora. Seans filmowy w ciepły, letni wieczór? Dlaczego nie! ????
Jeśli planujesz montować w domu monitoring zewnętrzny lub alarm – pamiętaj o doprowadzeniu okablowania. Nawet jeśli chcesz to zrobić dopiero za kilka lat, warto już teraz wypuścić kable i schować je w specjalnych puszkach pod elewacją. Wówczas podczas docelowego montażu nie musisz kuć w ścianach, a jedynie przebić się w oznaczonym miejscu.
Czy Twój taras będzie miał zadaszenie sterowanie elektrycznie? Wypuść przewody w odpowiednich miejscach.
Dodatkowo wypuść aroty, w których poprowadzisz przewody do sterowania furtką, bramą garażową lub domofonem. Przyda się też arot wypuszczony na ogród, który umożliwi nawet w późniejszym czasie wykonanie oświetlenia ogrodu lub wiaty, bez konieczności kucia w ścianach.
W New Structure lubimy myśleć rozwojowo. Jak zmieni się nasza codzienność za kilka lat? Co może być jeszcze potrzebne w domu?
Jeśli nawet nie montujesz od razu niektórych urządzeń, warto doprowadzić prąd w miejsce ich potencjalnego montażu.
Wypuść dodatkowe przewody na strych czy poddasze – być może za kilka lat skusisz się jednak na panele fotowoltaiczne? Uwzględnij przewód w kotłowni pod montaż pompy ciepła. Wypuść dodatkowy arot na ogród – może za kilka lat zbudujesz tam szklarnię lub wiatę albo dodatkowy budynek gospodarczy? Zaplanuj gniazdo siłowe pod stację ładowania pojazdu. Nie masz teraz elektryka? Wkrótce to może się zmienić.
Koszt takich dodatkowych przewodów teraz jest niewielki, a za kilka lat oszczędzi Ci nerwów, kucia ścian i niepotrzebnego remontu.
Mamy nadzieję, że nasza seria porad dotycząca planowania elektryki w domu jednorodzinnym pomoże Ci zaplanować rozmieszczenie instalacji. W kolejnych częściach wpisu poruszymy temat dobrych praktyk podczas projektowania oświetlenia i gniazd.
Planujesz budowę domu we Wrocławiu albo na Dolnym Śląsku? Zapraszamy do kontaktu. Chętnie doradzimy wybór odpowiednich i optymalnych rozwiązań lub kompleksowo zrealizujemy Twoją budowę – od projektu po realizację!