Kontaktrony to czujniki magnetyczne, które działają na prostej zasadzie, a mogą uchronić Twój dom przed wtargnięciem złodzieja. Magnes oddziałuje na czujnik – gdy oddalimy je od siebie, następuje rozwarcie obwodu. Ta informacja przesyłana jest do centrali alarmowej i daje sygnał właścicielowi domu o otwartym oknie.
W budownictwie mamy do czynienia z różnymi rodzajami kontaktronów, jednak te najczęściej stosowane w naszych domach to kontaktrony przewodowe wpuszczane - w oknach i drzwiach zewnętrznych. Są schowane w luzie wrębowym – jedna część na skrzydle, druga na ościeżnicy - i są całkowicie niewidoczne po zamknięciu okna.
DLACZEGO WARTO?
Przede wszystkim dostarczają nam cennej informacji o otwartym oknie. W momencie uruchomienia alarmu dostajemy sygnał o przerwanym obwodzie. System podaje informację nie tylko o uchylonym oknie, ale wskazuje również którego okna to dotyczy.
Kontaktrony są elementem inteligentnego zarządzania budynkami, ale użyte samodzielnie mogą również stanowić część systemu alarmowego.
Co więcej, kontaktrony podłączone do systemu smart home dodatkowo mogą sterować rekuperacją, klimatyzacją, ogrzewaniem, a nawet wysłać informację do użytkownika, że temperatura zewnętrzna spadła poniżej 10 st.C, a okna pozostają otwarte.
Kontaktrony nie reagują na ruch zwierząt, zatem zostawiając w domu swojego pupila nie musimy martwić się o przypadkowe uruchomienie czujki. Czujki ruchu w standardowych systemach alarmowych mają wprawdzie inteligentne wykrywanie masy ciała, ale zdarzają się fałszywe alarmy, szczególnie w przypadku dużych zwierząt.
Doradzamy klientom montaż zarówno kontaktronów, jak i czujek ruchu. Na noc włączamy wówczas obwód z kontaktronami, dzięki czemu po domu mogą przemieszczać się zwierzęta oraz ludzie. Podczas dłuższego wyjazdu zostawiamy działające zarówno czujki ruchu, jak i kontaktrony, a dom ma podwójną ochronę.
JAK JE ZAMONTOWAĆ?
Tu, jako samodzielni inwestorzy, problem mamy z głowy. Wystarczy podczas zamawiania stolarki zewnętrznej zgłosić dostawcy chęć zamontowania kontaktronów w drzwiach i oknach. Pamiętajmy, że kontaktron powinien być w każdym rozwieralnym skrzydle. Po zamontowaniu okien widoczne są wystające kable, do których elektryk podczas swoich prac prowadzi okablowanie. Całość skrywa się pod tynkami.
Specjalista zakładający alarm lub system smart home programuje w odpowiedni sposób całość instalacji i voilà – witamy w przyszłości ????
CZY TO KONIECZNE?
Całkowity koszt kontaktronów, ich podłączenia oraz okablowania to koszt od kilku do kilkunastu tysięcy, w zależności od ilości okien i drzwi w domu. Stanowi to spory wydatek, ale jeśli chcesz zabezpieczyć swój dom przed włamywaczem lub skorzystać z wygody systemu smart home, na pewno warto.
O ochronie swojego domu warto pomyśleć już na wczesnym etapie budowy domu, szczególnie, że koszmarem inwestora jest prowadzenie okablowania po wykończonych wnętrzach. Taką instalację należy uwzględnić najpóźniej podczas zamawiania stolarki oraz podczas rozmów z elektrykiem.
Warto wiedzieć, że kontaktron nie dostarczy do systemu informacji o otwartym oknie w przypadku zbicia szyby, zatem kompletny system alarmowy powinien składać się zarówno z kontaktronów, jak i czujek ruchu oraz ewentualnie kamer. Każda z tych grup czujników może być zamontowana i włączona niezależnie, w zależności od potrzeb.
W New Structure kompleksowo realizujemy budowę Twojemu domu. Doradzamy, projektujemy, nadzorujemy. Pomagamy Inwestorom rozwiewać wątpliwości i podejmować decyzje.