Wiemy, że wielu Inwestorów stoi teraz przed nie lada wyzwaniem... Rozważania „Czy? Kiedy? Za ile? A może lepiej poczekać?” są coraz częstsze... Sytuacja ekonomiczna spowodowała, że wiele osób odkłada pomysł budowy domu na lepsze czasy.
A może wcale nie musi tak być? Jeśli zamiast czekać na bliżej nieokreślone „lepsze czasy”, wolisz wziąć sprawy we własne ręce i mimo wszystko rozpocząć budowę, mamy dla Ciebie kilka wskazówek!
Wszystko zaczyna się od optymalizacji projektu. Dobór odpowiednich rozwiązań i materiałów może znacząco obniżyć koszt inwestycji!
1. W PROSTOCIE SIŁA!
Bryła domu powinna być możliwie prosta. Jeśli nie gustujesz w nowoczesnych stodołach – nie szkodzi! Projektów o minimalistycznej, nieskomplikowanej bryle jest coraz więcej, nawet wśród projektów gotowych. Zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz balkony? Masz przecież taras… Może możesz zrezygnować z okapów i nadać nowoczesny wygląd dachu? Wydaje się, że to drobne zmiany, ale każda z tych pozycji to kilkanaście – kilkadziesiąt tysięcy oszczędności.
Dach powinien być prosty, dwuspadowy, o konstrukcji jętkowej. Skomplikowana więźba płatwiowo – kleszczowa podraża koszty wykonania dachu.
2. KUPUJ GOTOWCE!
Możliwości prefabrykacji są dziś ogromne. Prefabrykowana więźba dachowa często jest po prostu tańsza. Klucz tkwi w odpowiednim wyborze dostawcy. Popularni, reklamowani producenci często mają wyższą cenę niż lokalny wytwórca, a jakość niekoniecznie jest lepsza. Warto sprawdzić poprzednie realizacje!
3. NIE WALCZ Z NATURĄ!
Dobry projektant sam zasugeruje Ci odpowiedni rozkład pomieszczeń i bryłę domu, które naturalnie wpisują się w otoczenie i nie wymagają wykonywania dodatkowych nasypów czy wykopów. Jeśli budujesz się na nizinach, ten problem raczej Cię nie dotyczy. Gdy Twój dom stanie w terenie górskim, warto przykładowo rozważyć parter położony na dwóch poziomach, by uniknąć nasypu na znacznej części działki.
4. KUPUJ Z GŁOWĄ!
Już podczas wyboru lokalizacji działki jesteś w stanie obniżyć budżet potrzebny na budowę. Szukaj działki z dostępem do mediów. Doprowadzenie do budynku mediów i wykonanie przyłączy to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy. Dodatkowo przed zakupem warto wykonać analizę warunków gruntowych w postaci opinii geotechnicznej. Wysoko położona woda gruntowa potrafi znacznie podrożyć koszty wykonania fundamentów i izolacji budynku. Grunt o słabej nośności wymaga wymiany lub wykonania posadowienia pośredniego (np. pale), co również generuje znaczące koszty.
5. NIE KUJ PO NOCACH!
Projekt konstrukcji musi uwzględniać wszelkie przebicia i otwory w stropach, podciągach itp. Lepiej wykonać je w trakcie betonowania niż potem wywiercać, kuć i (o zgrozo!) trafić na zbrojenie. Konstruktor powinien w tym celu poznać projekt instalacji sanitarnych, rekuperacji i innych.
Dlatego też w New Structure stawiamy na kompleksowe projektowanie i perfekcyjną koordynację międzybranżową!
6. MIT SŁYNNEJ TERIVY
Weź pod uwagę różne możliwości wykonania stropu. Wśród Inwestorów często spotykamy się z przekonaniem, że to Teriva jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Tak… nie zawsze ???? Kluczowy jest dobór odpowiedniej technologii w zależności od rozpiętości stropu oraz innych czynników, jak np. większe otwory. W danych przypadkach lepszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem może być Teriva Panel, Vector, Rector, Filigran czy typowy strop monolityczny.
7. PANIE, A KTO TU PANU TAK…?
Właściwa kolejność wykonywania prac budowlanych pozwala oszczędzić przede wszystkim na braku strat. Ekipy budowlane wchodzące po sobie w niewłaściwej kolejności mogą nieumyślnie uszkodzić prace swoich poprzedników. Przykład? Zbyt wcześnie zamontowana brama garażowa lub drzwi wejściowe, mogą zostać wgniecione czy zarysowane przez ekipy wnoszące do budynku swój sprzęt. Nerwy, próba naprawy lub odzyskania pieniędzy, oczekiwanie miesiącami na nowy produkt…
A wystarczy w przemyślany sposób zaplanować harmonogram prac. Dodatkowo można właściwie zaplanować przerwy technologiczne i wykonać w tym czasie inne roboty, co zoptymalizuje czas budowy. A czas to pieniądz! Szczególnie przy cenach rosnących w zawrotnej prędkości.
8. BYĆ JAK EBENEZER SCROOGE
Przestrzegamy jednak przed oszczędzaniem na pewnych kluczowych elementach budynku. Solidnie wykonana konstrukcja, ściany, izolacja, dobrze zaprojektowane instalacje, stolarka zewnętrzna, dachówka… Są to rzeczy, których wymiana (o ile możliwa) będzie bardzo kosztowna. Jeśli chcesz oszczędzić, pomyśl o usłudze optymalizacji budynku lub rozłożeniu inwestycji na etapy. Nie oszczędzaj na jakości wykonanych prac i użytych materiałów, gdyż możesz wyjść na tym jak Zabłocki na mydle.
Trzymamy kciuki za Wasze inwestycje! Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pozwolą Wam odważyć się na budowę własnego domu, nawet w tych pokręconych czasach.
W New Structure każdy projekt rozpatrujemy indywidualnie i jesteśmy w stanie wskazać w trakcie optymalizacji kilkanaście pozycji, na których (bez uszczerbku dla jakości) można zaoszczędzić sporo pieniędzy.